Социалната интеграция е предпоставка за успешно и устойчиво развитие

Социалната интеграция е предпоставка за успешно и устойчиво развитие на българското общество. Интеграцията на ромите и на другите български граждани в сходна ситуация е процес на преодоляване на съществуващите негативни социално - икономически характеристики, пълноценното им социално включване и последващ просперитет в обществото.
Създаване на условия за равноправно интегриране на ромите в обществения и икономическия живот чрез осигуряване на равни възможности и равен достъп до права, блага, стоки и услуги, участие във всички обществени сфери и подобряване на качеството на живот при спазване на принципите на равнопоставеност и недискриминация. Това се цели с Проект № BG05M9OP001-2.056-0001 „С грижа за всеки гражданин от уязвимите групи - успешен модел за социално-икономическа интеграция в община Стара Загора“ по процедура BG05M9OP001-2.056 „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 2“.
Проектът включва интегриран междусекторен подход и иновативни модели за допълняемост на отделните дейности по всяко от четирите и между отделните направления на процедурата.
Очакваните резултати от изпълнението на дейностите по проекта включват:
- намаляване на безработицата и повишаване на доходите на лицата от целевата група;
- повишаване информираността на обществото и преодоляване на негативните нагласи;
- придобиване или повишаване на професионална квалификация;
- подобрен достъп до социални и здравни услуги;
- в резултат на проведените здравни профилактични прегледи ще се постигне превенция на заболявания;
- включване в обществени мероприятия на малцинствата;
- ще се създадат условия за формиране на трайни и позитивни нагласи за толерантно отношение и подкрепа към етническите малцинства.
- ще се постигнат реални и трайни резултати в образователната интеграция на учениците от етническите малцинства в Община Стара Загора. Ще се усвоят умения за по-добро
- общуване и ограничаване на конфликтите.